Co stihnu na Kypru za jeden týden?

Karel a Marie jedou na Kypr. Karel má vlastní firmu a Marie pracuje jako návrhářka na volné noze, a tak na víc než na týden odjet nemohou. Shodli se, že chtějí dovolenou půl na půl, poznávat a lenošit.

Od známých, co byli na Kypru loni, slyšeli, že je tam spousta zajímavých míst. Začínají přemýšlet, co na dovolené budou dělat.

Marie od kámošky zjistila, že na Kypru je úžasně čisté mořenádherné pláže, a tak už si plánuje, jak bude každé ráno plavat a chytat bronz na lehátku na pláži.

Sehnali si pár knížek o Kypru a koupili si Průvodce Larnakou s Radkou  Shodli se, že historických památek chtějí vidět tak akorát, baví je moře a nějaké to válení na pláži, a rozhodně chtějí ochutnat něco z místní kuchyně.

A nákupy! (to chtěla hlavně Marie)

Nechtějí se po příletu z letiště příliš dlouho „hrabat“ autobusem nebo taxíkem do hotelu, a tak když Marie zjistila, že hlavní kyperské letiště je v Larnace (LCA), volba padla právě na ni.

Pokud to máte podobně jako Karel s Marií, chcete taky do Larnaky, chcete něco vidět, užít si slunce a koupání a kyperská jídla, tak tady máte plán, jak si týden zorganizovat:

Plán dovolené na Kypru na jeden týden

Místo dovolené: oblast Larnaca (10-20 min cesty z letiště LCA)

Účastníci zájezdu: Karel a Marie

Den 1 Přílet

První den se musíte přesunout na letiště v Praze, čeká vás odbavení, zhruba 3,5 hodiny letu a pak asi 20 minut cesty z letiště v kyperské Larnace do hotelu. Den bude náročný, tak šetřete síly. Vybalit se, zorientovat se v hotelu, zjistit, kde se podávají snídaně a kde jsou hotelové bazény, a celkově se zabydlet.

A konečně se pořádně vyspat!

Den 2 Vyrazíme na pláž k moři!

Vždyť hlavně kvůli moři jsme tady. Pláže v Larnace jsou písečné, s pozvolným přístupem do moře, což ocení hlavně Marie, které plavání už od dětství dělá trochu problém. V moři nenajdete žádné nebezpečné živočichy a voda je nádherně průzračná.

Lehátka a slunečníky si půjčíte přímo na pláži za 2,50 EUR/ 1 lehátko, 2,50 EUR/ 1 slunečník = dohromady 7,50 EUR za sadu pro dva. Stačí si jen vybrat, rozložit ručníky, zalehnout a během pár minut je tu lehátkář, který od vás požadovaný obnos vybere. Lehátka a slunečník pak máte na celý den.

TIP ZKUŠENÝCH CESTOVATELŮ:

Na pláž si můžete přinést i svoji rákosovou nebo jinou plážovou podložku. Prodávají se v turistických obchodech za pár euro. Lehnout si můžete mimo hlavní lehátkovou zónu a ležení pak máte zdarma! Přímý kontakt těla se zemí a vyhřátým pískem může být k nezaplacení!

Den 3 Jdeme zkoumat město!

Marie je estét, má ráda hezké věci a fascinují ji staré budovy. Slyšela, že v Larnace je krásný byzantský kostel sv. Lazara, ve kterém se snad vdávaly všechny ženy z Larnaky. Chce se tam jít podívat. Najde ho kousek od Palmové promenády v centru města.

Z Průvodce Larnakou s Radkou už ví, že se v kostele může fotit, a tak vyšle Karla vytvořit ty nejlepší fotky. V mezičase má Marie dost času, aby se pokochala kostelní výzdobou a prozkoumala slavnou Lazarovu hrobku.

Sejdou se venku a protože je ta kultura a historie trochu zmohla, klesnou do nejbližší kavárny na Palmové promenádě a dají si ledovou kávu frapé.

Je docela vedro, a tak se jim moc jíst nechce. Oběd vyřeší místním fast foodem (kyperským sendvičem) do ruky. Chtějí nakoupit nějaké dárky a suvenýry pro své přátele, a tak se odpoledne vydají na známou nákupní ulici Zenonos Kitios v centru města, kde se dají sehnat opravdu zajímavé a tradiční věci.

Den 4 Super pláž s letadly!

Karel slyšel, že v Larnace, kousek od letiště, je super pláž Makenzie, ze které se dají pozorovat letadla přistávající na nedalekém letišti. Vezmou s Marií plážovou tašku a vydají se na pláž hned po ránu.

Karel fascinovaně vyskakuje z plážového ručníku pokaždé, když letí nějaké letadlo. Není rozhodně sám, společně s ním skáčou a fotí všichni malí a velcí „plážoví“ kluci. Letadla jsou tak blízko, že se dá na jejich trupu přečíst název letecké společnosti. Je fascinující pozorovat, jak letí téměř nad vašimi hlavami, tak blízko, že byste se jich mohli skoro dotknout, a pak s burácením zahučí do areálu letiště. Letadla přistávají pravidelně po pár minutách, až by si člověk podle nich mohl seřídit hodinky.

Na pláži Karel s Marií stráví celý den, jen přes poledne na pár hodin zalezou do nejbližší plážové kavárny, aby se osvěžili zmrzlinou a ledovou kávou. Kyperské frapé už si stihli zamilovat! Protože je na pláži fakt krásně, zůstanou zde až do večera, pozorují západ slunce a večer si dají rybí Meze v taverně pár minut odsud.

TIP ZKUŠENÝCH CESTOVATELŮ:

Na Meze do taverny jděte s přáteli nebo známými z vašeho hotelu. Když vás bude víc, můžete si objednat o jednu porci míň, a přesto se všichni najíte přímo královsky. Pokud máte v hotelu polopenzi, dejte si místo večeře oběd a večer si nechte volný.

Co je Meze a jaká jsou další tajemství kyperských gurmánů se dozvíte v mém Průvodci Larnakou s Radkou.

Den 5 Marie chce za kulturou, Karel neprotestuje

Je přeci jen po včerejším dni na pláži trochu spálený a slunce má dost. Rozhodnou se, že si zajedou k Solnému jezeru kousek od letiště.

V Průvodci zjistili,  že se po městě mohou pohybovat pěšky, půjčeným autem, taxíkem nebo autobusem.

Chtějí na břehu Solného jezera navštívit jedno z nejdůležitějších míst pro muslimské poutníky na světě, mešitu Hala Sultan Tekke. Prý je v ní pochovaná příbuzná Proroka Mohameda, zakladatele Islámu. Při vstupu do mešity, si oba podle pravidel zakryjí ramena a kolena, a vstoupí do mešity naboso. Potěší je, že přestože je mešita tak nesmírně ceněná a důležitá, fotit se v ní může.

Od mešity je prima výhled na Solné jezero. Marie už si začala plánovat, že na Kypr do Larnaky musí přijet ještě jednou v zimě, někdy mezi prosincem a březnem, když je jezero plné vody.

V Průvodci Larnakou s Radkou si totiž přečetla, že k jezeru přilétají v zimě plameňáci od Kaspického moře a chtěla by je vidět.

TIP ZKUŠENÝCH CESTOVATELŮ: Jeďte k mešitě autobusem č. 429. Lístek koupíte u řidiče, stojí jen 1,50 EUR/osobu. Když si koupíte celodenní lístek za 5 EUR/os. můžete po městě a okolí výhodně cestovat do rána do večera.

Den 6 Karel si chce zkusit řídit auto po levé straně

Naši cestovatelé mají před sebou ještě dva nádherné dny, kdy můžou opustit město a vydat se na místa, kam autobusy nejezdí.

Karel chce navštívit mužský klášteru Stavrovouni.  Prý tam nesmějí ženy! Vyrážejí brzy ráno, aby nejpozději kolem 9:00 byli na místě. Klášter totiž dopoledne zavírá v 11:00 hodin. Marie do auta přibalí nejen věci na pláž (Co kdyby po cestě nějakou pěknou našli?), ale i dlouhé kalhoty a něco na přikrytí ramen do kláštera.

Za to, že Marie vydržela na Karla čekat před klášterem (a kochala se úchvatným výhledem z výšky 700 m n.m.), ji Karel vezme do vesnice Lefkara. Vesnice je známá svými výrobky ze stříbra a tradičními výšivkami „lefkaritika“.

Marie má doma rustikální komodu po babičce a tradiční výšivka se na ní bude skvěle vyjímat. Tuší, že to nebude levné, ale Karel slíbil že jí něco v Lefkaře koupí, tak se začíná těšit.

Den 7 Stihnout, co se dá 

Karel s Marií mají auto druhý den a chtějí objet všechno, co ještě nestihli.

Na programu mají Akvadukt v Larnace, chtějí zaskočit do archeologického muzea pana Pieridise a ještě vidět historické naleziště Chirokitia (20 km od Larnaky). Marie zjistila, že tam jsou zbytky obydlí prvních obyvatel Kypru z doby kamenné. Navíc je tohle místo pod ochranou UNESCO.

To se prostě musí vidět!

Den zakončí v jedné z nejlepších kyperských taveren, v taverně Voreas v Oroklini, pár kilometrů od města. Taverna je hodně tradiční a já osobně sem zvu své známé a přátele přijíždějící na Kypru, když jim chci ukázat to nejlepší z kyperské kuchyně. 

TIP ZKUŠENÝCH CESTOVATELŮ: Nepůjčujte si na Kypr auto pouze na jeden den. Půjčovny si často účtují speciální poplatky navíc. Půjčovné na minimálně 2 dny vás v přepočtu na jednotlivé dny rozhodně vyjde výhodněji. V mém Průvodci Larnakou s Radkou najdete spoustu skvělých nápadů, kam se autem můžete vydat.

Den 8 Odlet

Den určený hlavně k cestě zpátky domů. Možná se ještě stihnete vykoupat v moři a nasnídat. Teď je nejdůležitější všechno sbalit, nic nezapomenout, a hurá na letiště!

Přijeďte zas, na shledanou příště!

Radka Holešovská
Jsem průvodkyně po Kypru a o ostrově vím téměř všechno. Provedu vás po historických místech, ukážu vám krásy kyperské přírody a seznámím vás se životem místních obyvatel. Se mnou poznáte Kypr líp než s cestovkou.
Komentáře