7 faktů o karobu, které jste nevěděli

7 faktů o karobu, které jste nevěděli

  1. Není to strom, je to luštěnina

Rohovník obecný (Ceratonia siliqua) je stálezelený strom z čeledi bobovitých. Na Kypru kvete od září do listopadu. Plody můžete sklízet od srpna do září. Je to samozřejmě strom, ale jeho plody připomínají velké fazolové lusky.

No uznejte sami 🙂

  1. Osli se do vás zamilují

Až půjdete na oslí farmu nebo do velbloudího parku, přibalte si pár karobových lusků. Osli, velbloudi a jiná hospodářská zvířata se po nich můžou doslova utlouct. Když jim lusk nabídnete, s chutí si na něm smlsnou. O tom, že se pak do vás okamžitě zamilují, snad ani nemusím mluvit.

 

  1. Sirupem to nekončí

Karobu se někdy říká „černé zlato Kypru“. Zralé lusky mají tmavě hnědou barvu a vyrábí se z nich ledacos dobrého:

Karobový sirup lze použít jako sladidlo do kávy nebo čaje. Protože karob neobsahuje cukr, můžou ho i diabetici.

Karobová pasta připomíná Nutellu a nahradí čokoládu nebo čokoládový krém. Zkuste ji, až budete doma vyrábět sladké dobroty a dezerty. Dá se namazat třeba na palačinky.

Já si přidávám karobový sirup do müsli. Výsledek chutná trochu po karamelu. Chuť ranních cereálií to zajímavě ozvláštní.

Co třeba letní karobová limonáda? Karobový sirup (podobně jako klasický sirup) dolijete ve sklenici vodou, přidáte trochu citrónové šťávyled. Je to osvěžující a navíc zdravé (viz bod 7)

Na Kypru se sirupem polévá tradiční sýr Anari (připomíná měkký tvaroh nebo Ricottu). Tento dezert mají v oblibě kyperské děti.

Zralé karobové lusky se na Kypru prodávají v supermarketech v oddělení ovoce a zeleniny. Na podzim se hnědé lusky podávají v kyperských tavernách jako dezert. Budete potřebovat dobré zuby, abyste lusk ukousli. Semínka, co jsou uvnitř, nejsou jedlá.

Schovejte si je, budou se vám hodit na vážení rodinného zlata (viz bod 6). 

Zbyde vám mírně sladká karobová hmota s trochou husté sladké šťávy na průřezu. Mlsání je to zdravé a vaši figuru neohrožující.

Karobový prášek zkuste zalít teplým nebo studeným mlékem. Vznikne nápoj podobný kakau. Je ale zdravější, protože neobsahuje kakaový tuk ani sodík.

 

  1. Píše se o něm v Bibli

Karobovému stromu se říká Rohovník obecný nebo taky svatojánský chleba.

Proč svatojánský? Svatý Jan Křtitel se údajně těmito sladkými lusky živil, když dlouho pobýval na poušti. Součástí jeho „diety“ byly prý i luční kobylky. Odkud bral v poušti kobylky se mi zjistit nepodařilo 🙂

Za domov karobových lusků je původně považována Sýrie.

A karobové stromy se pěstují v celé oblasti Středozemního moře.

  1. Kypr je v Karobové Top 10

Kypr patří do první desítky karobových pěstitelů a výrobců dobrot z karobu. Kromě Kypru můžete karobové lusky sklízet třeba ještě ve Španělsku, Itálii, Portugalsku, Řecku, Maroku, Turecku, Libanonu a Izraeli.

Načervenalé dřevo stromu se dá použít na topení nebo na výrobu nábytku.

Hádejte, kdo je největším nepřítelem těchto stromů? Představte si, že myši. S oblibou na stromy šplhají a pochutnávají si na jejich větvích. Ty pak schnou a plodů je málo.

  1. Zvažte si doma zlato

V každém karobovém lusku jsou malá semínka, která se jíst nedají. Kdybyste si semínka zvážili, zjistili byste, že mají přibližně stejnou hmotnost. V minulosti se semínka používala při vážení zlata a drahých kamenů. Bylo jich dost a byla běžně dostupná, a tak je obchodníci používali k porovnávání hmotnosti.

Z názvu stromu (Ceratonia latinsky, carob anglicky, charoupi řecky) vznikl název jednotky kvality a hmotnosti zlata a drahých kamenů KARÁT. Jeden karát má hmotnost 0,2 g.

  1. Proč to jíst aneb karobová pozitiva

Cokoliv z karobu obsahuje vitamíny skupiny B, hodně vápníku, hořčíkdraslík, a taky stopové prvky – železo, mangan, chromměď. Karobové výrobky pomáhají jako prevence proti osteoporóze, protože zásobují kosti vápníkem (1 lžíce karobového prášku má 2x víc vápníku než stejné množství kakaa). Snižují hladinu cholesterolu, pomáhají při průjmu a celkově zlepšují imunitu. Dětem na Kypru se karobový sirup podává jako podpůrný prostředek při angíně nebo bolesti v krku.

Radka Holešovská
Jsem průvodkyně po Kypru a o ostrově vím téměř všechno. Provedu vás po historických místech, ukážu vám krásy kyperské přírody a seznámím vás se životem místních obyvatel. Se mnou poznáte Kypr líp než s cestovkou.
Komentáře