Kostel Sv. Lazara v Larnace

Jak to bylo s Lazarem a lazaretem?

Když svatý Lazar ve své rodné vesnici kousek od Jeruzaléma vážně onemocněl, jeho dvě sestry Marta a Marie prosily Ježíše Krista, aby Lazarovi pomohl a vyléčil ho. Kristus ale tenkrát měl spoustu jiné práce. Uzdravoval nemocné, vracel zrak slepým, měnil vodu ve víno a sytil pomocí několika chlebů tisíce lidí.

Do vesnice za Lazarem přišel až čtvrtý den po jeho smrti. Lazara už dávno pohřbili. Ježíš tehdy údajně přišel k jeho hrobce a vzkřísil ho.

Lazar se po svém vzkříšení rozhodl přestěhovat na Kypr, do dnešní Larnaky. Prožil zde svůj druhý život a stal se prvním biskupem města. Jeho hrobka, tj. ta druhá, do které ho pohřbili po jeho druhé smrti v Larnace, byla nalezena v 9. století n.l.

Relikviář s Lazarovými ostatky

Část Lazarových ostatků najdete v kostele v relikviáři. Na fotce je to ta stříbrná truhla s ikonou svatého.

20160418_093917

Vpravo pod ikonostasem (to je ta stěna z ikon v přední části kostela) jsou schůdky, po kterých můžete sestoupit dolů k Lazarově hrobce. Hned vedle hrobky je pramen se svatou vodou, která údajně pomáhá léčit všechny zdravotní problémy. Ne nadarmo je svatý Lazar spojován s nemocí a uzdravením. Od jeho jména byla odvozena rčení „ležím jako Lazar“ nebo třeba slovo „lazaret“.

V kostele můžete fotit. Ještě nedávno to nebylo dovoleno, ale nakonec, díky nátlaku fotek chtivých turistů, bylo rozhodnuto, že fotit se uvnitř může.

Muž držící si svůj nos

Ještě vám chci ukázat ikonu, zobrazující slavnou scénu Lazarova vzkříšení. Lazara, vystupujícího ze své hrobky, vidíte v pravé části ikony. Ježíš, provádějící zázrak vzříšení, je nalevo.

Všimněte si i skupiny lidí uprostřed. Je tam jeden člověk, který si drží nos. Přeci jen, čtvrtý den po smrti, nebylo Lazarovo tělo už v nejčerstvějším stavu. Jeho sestra Marta prý dokonce byla proti otevření hrobky Lazara, bála se zápachu rozkládajícího těla.

Ikona Lazara z obchodu

Při vstupu do libovolného kyperského pravoslavného kostela si nezapomeňte zakrýt ramena a kolena. Sukně, nebo spíše zástěry, do kterých se můžete před vstupem do kostela zahalit, najdete před vchodem do svatostánku.

Hned vedle kostela je pár malých kavárniček, kde po prohlídce můžete posedět a dát si třeba kyperskou kávu nebo zmrzlinu.

IMG_0128

Koupání na promenádě

Pokud si při výpravě do Larnaky nezapomenete vzít plavky a ručníky, stavte se na promenádě pár metrů od kostela. Je tam skvělá písčitá pláž. Lehátka a slunečníky k pronájmu každý kus za 2,50 EUR.

A kam skočit v Larnace na oběd?

Naproti pláži na promenádě najdete spoustu skvělých restaurací, kaváren a cukráren. Nechybí ani McDonald’s, KFC, Starbucks nebo Gloria Jeans Coffee.

IMG_2723

Radka Holešovská
Jsem průvodkyně po Kypru a o ostrově vím téměř všechno. Provedu vás po historických místech, ukážu vám krásy kyperské přírody a seznámím vás se životem místních obyvatel. Se mnou poznáte Kypr líp než s cestovkou.
Komentáře