Můj příběh

O Kypru vím téměř všechno. Provedu vás po historických místech, ukážu vám krásy kyperské přírody a seznámím vás se životem místních obyvatel. Se mnou se na Kypru neztratíte.

 

Jmenuji se Radka Holešovská a žiji trvale na Kypru.

Nejradši mám, když se probudím a z okna vidím zářivé kyperské slunce. Slunečné počasí máme na Kypru skoro každý den. Kypr se může pyšnit více než 330 slunečnými dny v roce. Můžete se tak skoro na 100% spolehnout, že slunce bude svítit po celý den. Jen tak se nestane, že by zmizelo někde za mraky tak, jako tomu bývá v jiných zemích Evropy.

Svůj pobyt tady jsem spojila s prací, kterou nade vše miluji.

Pracuji jako profesionální PRŮVODKYNĚ.

Jsem člověk teplomilný a miluji slunce. Vždycky jsem mívala v Čechách problém na podzim, když přišlo první sychravé počasí. Bylo mi smutno a cítila jsem se tak nějak beznadějně.

Na Kypru jsou lidé díky slunci a čerstvému vzduchu s vůní moře daleko víc v pohoděnikam moc nespěchají. Ostatně kdyby spěchali, tak se stejně daleko nedostanou. Jsme přece na ostrově a přes moře se tak rychle nikam nedostanete.

Je báječné mít svůj druhý domov v místě, kde svítí pořád slunce.

Deštivé počasí tady máme opravdu jen občas, a když už zaprší, tak se z něj radujeme doslova jako malé děti.

Když zrovna neběhám se svými turisty po památkách, zajdu si na dlouhou procházku k moři nebo vyběhnu na kopec, který mám hned za domem. Občas vyrazím v plavkách na pláž. Moře tu má nádherně modrou barvu a místní pláže patří podle statistik k nejčistším v Evropě.

Občas se mě moji turisté ptají, proč jsem zde před více než dvaceti lety zakotvila. Možná mě okouzlil charakter ostrova, možná to byla povaha místních lidí, možná to bylo právě počasí. Na Kypru se unikátním způsobem potkávají vlivy Řecka, Osmanské říše, britské nadvlády i Blízkého východu. Jako by se tady setkali všichni dobyvatelé, kteří si náš ostrov během více než 10.000 leté historie Kypr předávali.

Miluji sandálky, nohy opálené do bronzova a chození naboso. Baví mě, že nemusím nosit ponožky a uzavřené boty více než šest měsíců v roce.

Neznám nic lepšího než posedět v místní kavárně a dát si třeba pravou ledovou kávu frapé. Nejlepší frapé vám mimochodem nejlépe připraví právě Kypřané nebo Řekové.

Zkusili jste někdy frapé s vanilkovou zmrzlinou? Výborně chutná i silná kyperská káva.

Kyperská kuchyně je hodně podobná té řecké, ale navíc je hodně ovlivněna chutěmi Anglie, Turecka a arabských zemí. U jídla se zpravidla sedí hodně dlouho a hlavně se nikam nespěchá. Večery se tak dají nádherně proklábosit u dobrého jídla a pití. Navíc se díky teplému počasí téměř vždy sedí venku a můžete se kochat večerní oblohou. 

Když v říjnu a listopadu v Evropě začínají první sychravé dny, na Kypru stále ještě svítí slunce. A svítit bude nejspíš po celou zimu. Už se té zimy nemůžu dočkat! Kyperská zima je mírná, a až na pár větrných a deštivých dní, nesmírně přívětivá. Denní teploty ani v lednu nebo únoru, neklesnou pod 10 nebo 12 stupňů.

No, není to skvělé?

Pár zatažených zimních dnů se dá v pohodě vydržet. Vyrážíme na výlety po pěších stezkách v horách, jezdíme na kolech nebo hrajeme golf. Dokonce se tady dá i pár měsíců lyžovat.

V kyperských horách Troodos, kde je nejvyšší hora Olympos (1951 m n.m.), napadne totiž v zimě až 1,5 m sněhu, a tak když se mi zasteskne po evropské zimě, stačí nasednout do auta a za hodinku jsme tam. Lyžařské vybavení se dá půjčit v lyžařském centru. Sjezdovek je sice jenom pár, ale i tak to na „nasátí“ zimní atmosféry bohatě stačí.

Příroda na Kypru je na jaře i na podzim jedinečná a je pořád co zkoumat. Většinu roku je ostrov příjemně zelený, palmy bujné a keře barevně kvetou. Svěží kyperské klima je dobré pro alergiky a lidi s dýchacími problémy.

Čerstvé ovoce a zelenina jsou k dostání po celý rok, ale nejlepší je zimní citrusová sezóna. Tak neskutečně šťavnaté pomeranče, mandarinky, citróny a grepy, které zde v zimě zrají, jinde v Evropě nenajdete.

Život na Kypru je jednodušší než ve střední Evropě, vzdálenosti kratšílidé přívětivější. Jsem ráda, že se tady lidé o sebe více zajímají, rodinné vztahy jsou pevnější a každý se s vámi hned dá přátelsky do řeči.

Abych tady mohla zůstat natrvalo, stala jsem se průvodkyní turistů. Ukazuji návštěvníkům Kypru památky, přírodní krásy a životní styl místních obyvatel.

“Ty se máš, ty jsi pořád na výletě!”

To mi občas žertem říká moje kamarádka. Miluji pobyt venku a díky své práci, která je mi koníčkem, vášní i zábavou, si mohu většinu roku užívat slunečného počasí a neuspěchaný a pohodový způsob života.

A JAK JSEM SE NA KYPR VLASTNĚ DOSTALA?

V roce 1997 jsem se krátce po škole ocitla na trhu práce. Protože mě vždycky bavila práce s lidmi a studovala jsem lidské zdroje, nastoupila jsem do personální agentury jako asistentka. Pár měsíců mě to bavilo, ale pak mi došlo, že práce v kanceláři a pravidelná pracovní doba, není úplně můj styl. Pochopila jsem, že nechci nosit do práce ani lodičky ani kostýmek. Došlo mi, že nestojím o to, sedět celý den v jedné kanceláři a zabývat se věcmi, které nedávají smysl. Nebavilo mě každodenní “soutěžení” kolegů a kolegyň o to, kdo bude v práci večer déle přesčas. Mám ráda pohyb a osmi- a více hodinové sezení na jedné židli za pracovním stolem, mě doslova ubíjelo.

Nechtěla jsem ztrácet nejlepší hodiny svého dne zavřená v kanceláři. Vadilo mi, že slunce vidím jenom občas. Snad nejvíc nešťastná jsem byla ze zjištění, že mi ročně bude přiděleno sotva pár týdnů volna na cestování a poznávání skutečného světa, lidí a jejich osudů.

Nebavila mě práce, nebavilo mě počasí.

Navíc jsem si vždycky přála žít někde jinde než v Čechách. Odjakživa jsem chtěla poznávat jiné kultury. Vždy jsem chtěla zkusit žít někde v zahraničí.

A asi mi i bylo jedno, kde to bude. Myslím, že jsem tenkrát potřebovala někam "VYPADNOUT".

Moje spása přišla úplně náhodou. Dostala jsem příležitost odjet na Kypr jako delegátka cestovní kanceláře. A tak celé moje kyperské dobrodružství vlastně začalo. Už jsem nechtěla jet nikam jinam a zůstala tady. 

Je to více než 20 let, co jsem na Kypr poprvé přiletěla. Pracovala jsem tady spoustu let jako delegátka pro různé cestovní kanceláře a zkusila jsem si i práci v kyperské a zahraniční firmě.

Protože se mě jako delegátky mojí klienti často ptali, jestli je budu provázet i na výletě, rozhodla jsem se vystudovat místní Školu pro průvodce. Díky ní jsem získala oficiální průvodcovskou licenci Kyperské turistické organizace. 

Vy sami se nemusíte stát delegátkou, abyste se sem dostali. Stačí sem přijet na dovolenou. Letadlem jste na Kypru za pouhé 3,5 hodiny.

Mám pro vás ty nejlepší nápady, co na Kypru podniknout.

Nemusíte jenom ležet na pláži a koupat se v moři.

Je tady toho tolik k vidění!

Vím, kde jsou ty nejlepší restaurace a co z kyperské kuchyně stojí za to vyzkoušet. Ukážu vám, jak má vypadat pravé kyperské frapé a naučím vás ho připravit.

A co kyperská vína? Už jste je ochutnali?

Vezmu vás na soukromý výlet a ukážu vám to nejlepší, co na Kypru máme!

Provedu vás po nejzajímavějších památkách ostrova a ukážu vám místa, kam se s cestovkou nedostanete. To vše dostanete s tím nejlepším odborným výkladem, doplněným o skutečné zážitky a letité zkušenosti.