Můj příběh

O Kypru vím téměř všechno. Provedu vás po historických místech, ukážu vám krásy kyperské přírody a seznámím vás se životem místních obyvatel. Se mnou se na Kypru neztratíte.

AHOJ!

Jsem Radka Holešovská,

nadšená PRŮVODKYNĚ po Kypru.

 

Svůj pobyt na ostrově jsem spojila s prací, kterou nade vše miluji.

Pracuji jako PRŮVODKYNĚ a DELEGÁTKA

Ukazuji návštěvníkům Kypru památky, přírodní krásyživotní styl místních obyvatel.

Provedu vás po nejzajímavějších památkách ostrova a ukážu vám místa, kam se s cestovkou nedostanete. To vše budete mít s nejlepším výkladem. Přidám skutečné zážitky a povím vám největší kyperské drby. 

Jak jsem se na Kypr dostala?

Poprvé jsem na Kypr přiletěla v roce 1998 jako delegátka od cestovky. Tehdy začalo celé moje kyperské dobrodružství. Už jsem nechtěla jezdit nikam jinam a zůstala na Kypru. 

Jako delegátka pracuji dodnes. Mám za sebou ale i zkušenosti z kyperských a zahraničních firem, kde jsem pracovala jako recepční, asistentka nebo manažerka. To mě ale moc nebavilo, tak jsem nakonec zakotvila v cestovním ruchu. 

Vystudovala jsem místní Školu pro průvodce.

Mám oficiální průvodcovskou licenci Kyperské turistické organizace. 

Možná mě okouzlil charakter ostrova, možná povaha místních lidí, možná právě počasí. Na Kypru se unikátním způsobem potkávají vlivy Řecka, Osmanské říše, britské nadvlády i Blízkého východu. Jako by se tady setkali všichni dobyvatelé, kteří si náš ostrov během více než 10.000 leté historie Kypr předávali.

Co se mi na Kypru nejvíc líbí?

Počasí

Kypr se pyšní více než 330 slunečnými dny v roce. Je tedy skoro 100% šance, že vám slunce bude svítit každý den. Turistická sezóna je dlouhá, trvá od dubna do října. 

Ani podzim není k zahození. Když v říjnulistopadu v Evropě začínají první sychravé dny, na Kypru stále ještě svítí slunce a je kolem 20 stupňů.

Kyperská zima je mírná, a až na pár větrných a deštivých dní, nesmírně přívětivá. Denní teploty ani v lednu nebo únoru, neklesnou pod 10 nebo 12 stupňů.

Pláže a moře 

Moře je tu nádherně modré a místní pláže suverénně patří k nejčistším v Evropě. Koupat se můžete po většinu roku. 

Jídlo

Kyperská kuchyně je hodně podobná té řecké, ale navíc je hodně ovlivněna chutěmi Anglie, Turecka a arabských zemí. U jídla se zpravidla sedí hodně dlouho a hlavně se nikam nespěchá. Večery se tak dají nádherně proklábosit u dobrého jídla a pití. Díky teplému počasí se téměř vždy sedí venku a můžete se kochat večerní oblohou. 

Ovoce a zelenina

Čerstvé ovoce a zelenina jsou k dostání po celý rok, ale nejlepší je zimní citrusová sezóna. Tak neskutečně šťavnaté pomeranče, mandarinky, citróny a grepy, které zde v zimě zrají, jinde v Evropě nenajdete.

Styl života

Život na Kypru je jednodušší než ve střední Evropě, vzdálenosti kratšílidé přívětivější. Jsem ráda, že se tady lidé o sebe více zajímají. Rodinné vztahy jsou pevnější a každý se s vámi hned dá přátelsky do řeči. Kyperská pohostinnost je vyhlášená. 

Pořád je tu co dělat

Příroda na Kypru je na jaře i na podzim jedinečná a je pořád co zkoumat. Většinu roku je ostrov příjemně zelený, palmy bujné a keře barevně kvetoucí. Svěží kyperské klima je dobré pro alergiky a lidi s dýchacími problémy.

V zimě se dá chodit na výlety po pěších stezkách v horách, jezdit na kolech nebo hrát golf.

V kyperských horách Troodos, kde je nejvyšší hora Olympos (1951 m n.m.), napadne totiž v zimě až 1,5 m sněhu a dá se tam lyžovat. Stačí nasednout do auta a za hodinku nebo za dvě jste tam. Lyžařské vybavení si můžete vypůjčit na místě. Sjezdovek je sice jenom pár, ale i tak to na „nasátí“ zimní atmosféry bohatě stačí.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů