8 důvodů proč navštívit Larnaku

8 důvodů proč navštívit Larnaku

Přišel mi email. Od jedné turistky. Paní přesně věděla, do jaké destinace chce jet na dovolenou, Kypr ji odjakživa lákal. Ode mě chtěla poradit, jakou oblast ostrova si vybrat.

Ve svých přáních a požadavcích měla jasno: „Hledám místo na Kypru, kde jsou pěkné pláženení to daleko od letiště. Ať tam nejedeme z letiště „sto let“.

Chceme si v hotelu zaplatit jen snídaně a pak chodit po restauracích a vyzkoušet místní jídla. Rádi bychom přijeli koncem roku, na  Silvestra, tak aby tam taky bylo kde silvestrovský večer strávit. Aby tam zkrátka „nechcíp pes“.

Ještě zmínila fakt, že její manžel hrozně rád chodí po památkách, že prý se na pláži nudí a jestli tedy bych jako nevěděla, kde by se na Kypru měli ubytovat, aby to jako bylo „to pravé ořechové“.

Volba letoviska je v tomhle případě úplně jasná! Vítězem soutěže je Larnaka, protože splňuje všechny požadavky:

Larnaca (nebo Larnaka), obojí je správně, je třetím největším městem na Kypru. Hned po hlavním městě Nikósii a Limassolu.

Letiště je od Larnaky co by kamenem dohodil

Město je šikovně položené pár kilometrů od hlavního kyperského letiště Larnaca (LCA).

Vaše cesta z letiště autem, taxíkem nebo autobusem do hotelu vám nebude trvat déle než půl hodiny.

Pláže jsou tu většinou široké, se žlutým pískem

Někde najdete i pláž oblázkovou. Vstup do moře je velmi pozvolný. Ještě spoustu metrů od pláže vám bude voda po kolena. Malé děti budete mít pod kontrolou a nebudete se muset bát, že vám zapadnou do hluboké vody.

pozvolného přístupu do moře budou mít radost i neplavci.

Začnete odsud další poznávání ostrova  

Larnaka je považována za vstupní bránu na Kypr. Pohodlně si odsud můžete zajet do dalších oblastí:

Agia NapaProtaras jsou asi 60 km odsud

Hlavní město Nikósie asi 45 km

Limassol 70 km

Pafos 150 km

Potápěči tu najdou „Titanic Středozemního moře“

Jeden ze tří největších vraků Středozemního moře, švédská nákladní loď Zenobia, se kousek od města potopil v roce 1980. Na lodi byla nákladní auta, vojenské vybavení, telekomunikační systémy, klimatizační jednotky, hračky a potraviny.

Potápět se tady můžete do hloubky 16 až 42 metrů a kromě nákladu, který je dodnes na dně, se dají pozorovat rybky, barakudy a další podmořský život.

Spousta historických památek

  • Kostel sv. Lazara (podrobněji o něm píšu tady >>)

  • Soukromé archeologické muzeum rodiny Pieridesových

  • Středověká pevnost se středověkým muzeem

  • Larnacké archeologické muzeum

Pořád ještě zavřené z důvody přestavby

  • Muzeum medicíny

  • Antické město Kition

  • Mešita Hala Sultan Tekke na břehu solného jezera

Palmová promenáda Finikoudes

Promenáda je gastronomickýmkulturním centrem města. Míváme tu koncerty, taneční vystoupení a taky turnaje v plážovém volejbalu. Jsou tady vyhlášené restaurace, taverny, kavárnycukrárny. A hned vedle nich hotely a turistické apartmány.

Součástí promenády je městská pláž, kde se dá koupat a opalovat.

Solné jezero kousek od letiště

To je moje oblíbené místo. V zimě se jezero naplní dešťovou vodou a od prosince do března sem přilétají hnízdit stěhovaví ptáci. Jsou to kachny, bahňáci a hlavně plameňáci od Kaspického moře. Loni jich tu bylo přes 20 tisíc.

V létě naopak, díky horkému počasí, jezero úplně vyschne. Na dně jezera se vytvoří tlustá vrstva soli. Od středověku do nedávné minulosti se ze dna vyschlého jezera těžila sůl a vyvážela se do Evropy. Tady máte jednu historickou fotku z doby těžby.

 

Spousta hotelů je v Larnace otevřena i v zimě

Většina hotelů na Kypru je otevřena od dubna do konce října. To je tady nejlepší počasí a máme hlavní sezónu.

V období mimo duben až říjen je v některých částech ostrova cestovní ruch slabší, ale Larnaka „jede dál“. Hlavní kyperské letiště je za rohem a díky tomu je v Larnace živo celoročně.

Chystáte se do Larnaky?

Radka Holešovská
Jsem průvodkyně po Kypru a o ostrově vím téměř všechno. Provedu vás po historických místech, ukážu vám krásy kyperské přírody a seznámím vás se životem místních obyvatel. Se mnou poznáte Kypr líp než s cestovkou.
Komentáře