Velikonoce na Kypru - 2. část
Co Velikonocím předchází a co to je Zelené pondělí si přečtěte tady.
Abyste očistili všechny vaše hříchy, je třeba se před Velikonocemi postít. Správný půst trvá 40 dní. Ale žádný strach, nemusíte se bát, že byste byli úplně bez jídla.
Postních pravidel je víc, ale v zásadě byste neměli jíst nic živočišného původu. Takže pro zjednodušení: Maso, vejce, sýry nebo živočišné tuky jsou zakázané. Kdyby se na Kypru používalo sádlo, podobně jako v Česku, tak bude zakázané taky. Takže požíváme jen olivový olej.
Půst mi přijde jako dobrá záminka dát si před jarem nějakou dietu. Aby pak člověk vypadal líp v plavkách.
Moje kamarádka Jana si pravidelně na období půstu naordinuje vlastní detox program. Myslím, že “jede podle Mačingové”.
Baví mě, jak se ten půst dá tak trochu obejít.
Představte si, že v restauracích se v době půstu nabízí postní menu. V nabídce jsou nejen saláty, zeleninová jídla nebo vegetariánské pizzy, ale třeba i postní zmrzlina nebo palačinky se šlehačkou rostlinného původu.
Půst je třeba si trochu vylepšit. Nutno říct, že mnozí, hlavně mladá generace, na půst trochu kašlou. Vydrží jen ti hodně morálně silní, disciplinovaní a uvědomělí věřící.
Poslední týden před Velikonoci už ale půst drží skoro všichni. Je to skoro otázka dobrého vychování a dodržování tradic. „Aspoň trochu budu ten půst držet, aby se neřeklo a sousedi mě nepomluvili.“
Velikonoce jsou pro pravoslavné největší svátek. Dokonce ještě důležitější než Vánoce.
Na Velký pátek (to je ten poslední pátek před Velikonočním víkendem) se oplakává Kristova smrt. Byl ukřižován právě v pátek. V kostelech se Ježíšův hrob symbolicky pokrývá květinami. A z kostelů vycházejí procesí lidí, kteří nesou ten symbolický hrob ulicemi. Každý se k procesí může přidat. Lidi jsou slavnostně oblečeni a tváří se vážně.
Ještě před nejdůležitější sobotní mší se ale pálí Jidáš. Proč zrovna Jidáš? To byl přeci ten, který za 30 stříbrných Ježíše zradil. Každý rok před Velikonocemi Kypřané „chudáka“ Jidáše znovu a znovu trestají.
Pálení Jidáše si představte asi jako pálení čarodějnic. Přípraví se pořádná vatra, na které je spousta dřeva a dalších krámů, které potřebujete nebo chcete spálit. Zapálí se a pak se do toho hodí symbolický panák vyrobený ze slámy nebo z hadrů.
O tom, že to je příležitost se pořádně vyblbnout, spálit kde co, popálit se (ano, i na Kypru :), ani není třeba mluvit. Některé vesnice pálení Jidáše zakazují. Právě kvůli všem těm nebezpečím výše.
Jidáš je spálen, půlnoc se blíží, tak hurá do kostela! V kostele proběhne mše a na jejím konci kněz prohlásí.: “Christos anesti!” (čti tak, jak se píše) To znamená řecky Kristus povstal (ano, povstal z hrobu). Jde se domů a jde se slavit!
A hlavně už se zase může jíst maso. Až přijdete domů z kostela, dostanete tradiční polévku z jehněčích vnitřností. Jmenuje se Magiritsa. (čti to jako “Majirica”) Nikdy jsem ji nejedla, většinou takhle pozdě v noci nemám chuť jíst, ale prý je to docela dobré.
V neděli a v ponděli se pak slaví doma, v kruhu rodinném a s přáteli. Podle tradice se griluje maso. Nejvíc oblíbené je jehněčí. Mnozí se masem po těch postních dnech tak přecpou, že jim je až špatně. Myslím, že žlučníkové záchvaty nejsou nijak řídkým jevem. Ale to k tomu patří.
Ještě je důležité říct, že Velikonoce na Kypru se slaví v jinou dobu než Velikonoce v ČR nebo na SK. To je kvůli odlišným kalendářům, které církev používá, ale o tom zase až příště.
Pokud na pravoslavné Velikonoce pojedete na Kypr, vězte, že bude všechno zavřené nejen na Velikonoční pondělí, ale nejspíš i v úterý po něm.
Potřebujete poradit s pobytem nebo dovolenou na Kypru?
Líbí se vám to? Sdílejte to na sítích!
Radka Holešovská
Nadšená průvodkyně po Kypru. Žila na Kypru více než 20 let a ostrov se stal jejím druhým domovem. Ukáže vám nejzajímavější místa, nejhezčí pláže a přírodní krásy ostrova. Poradí s dovolenou na Kypru, zařídí pro vás auto z půjčovny anebo výlety a další zábavu.