Search
Close this search box.

Radka se ptá Radky. Skutečný rozhovor

Kdo je Radka Holešovská?

Děkuji za dotaz. Jsem nadšená průvodkyně po Kypru a delegátka. Pomáhám cestovatelům zažít na Kypru to nejlepší. 

Jak jsi se na Kypr dostala?

Když mi bylo 23 let a pracovala jsem jako asistentka v personální agentuře, došlo mi, že nechci celý den sedět v kanceláři a ťukat do počítače. Chtěla jsem cestovat a chtěla jsem žít jinak. Hlavně jsem toužila žít jinde než v Česku. Zašla jsem do cestovní kanceláře Fischer a zeptala se, jestli by mě nechtěli jako delegátku. A představ si, že oni mě chtěli! Zbývalo si jen udělat řidičák, kurz Průvodce cestovního ruchu, absolvovat pár dalších školení od cestovky a mohla jsem jet.

A proč jsi šla zrovna na Kypr?

Věříš tomu, že na Kypr jsem se dostala úplně náhodou? Cestovka mě původně chtěla poslat do chorvatského Dubrovníku (Ó, jaká nuda, chtěla jsem jet hned nejmíň na Seychelly!). Ale pár týdnů před plánovaným odletem mi volali, že jim vypadl delegát pro Kypr a jestli bych tam mohla odletět místo něj.

Nevěděla jsem tenkrát vůbec kde Kypr je (Ó jé, to je ale ostuda, a to chceš pracovat v cestovním ruchu, Radko? 🙂 Jen jsem tušila, že tam budou palmy a moře. Bylo mi asi tenkrát jedno, kam pojedu. Hlavně, že budu pryč!

Co tě na Kypru tak fascinovalo, že jsi tam zůstala víc než 20 let?

Moře, palmy, čerstvý mořský vítr, volnost, svoboda, volnější tempo života a hodní lidé. Kypr mě přivítal s otevřenou náručí. Práce delegátky, kontakt s turisty, ježdění po hotelech, služby na letišti, neustálé bytí v pohybu, to všechno mě bavilo tak strašně moc, že jsem delegátka (on-line nebo offline) pořád. 

A jak ses stala Průvodkyní s licencí pro Kypr?

Když jsem klientům cestovky prodávala výlety, tak se mě pořád ptali, jestli je na výletě budu taky provázet. To jsem ale bez licence kyperského Ministerstva pro cestovní ruch dělat nemohla. A když se v roce 2010 otvíral další běh Průvodcovské školy, tak jsem se přihlásila.

Netušila jsem, jaká to bude dřina. Škola trvala skoro 2 roky, byla celá v řečtině a padly na ni skoro všechny moje úspory. Poprvé za svůj život jsem si psala na zkoušky taháky. Tak těžký to bylo! Později jsem si ještě dodělala licenci pro provázení v angličtině a ruštině.

Kolika jazyky mluvíš?

Mám státnici z angličtiny, umím hodně dobře německy, skoro dokonale rusky a taky řecky. Rozumím i kyperskému dialektu.

Vzala jsi si Kypřana?

Tak to je otázka na tělo! Ale řeknu ti to. Kyperští muži jsou hodní, dovedou se o rodinu postarat a svých žen si váží. I když je na Kypru zdánlivý patriarchát a muži jsou hlava rodiny, tím pomyslným krkem, který vším hýbe, jsou ženy.

Mám hodně kamarádek, které si Kypřana vzaly a jsou šťastné. Já jsem ale, i když jsem s jedním Kypřanem kdysi chodila, měla nakonec jiný osud.

Před více než pěti lety přijel na Kypr jeden individuální cestovatel z jižních Čech a zamilovali jsme se do sebe. Od té doby trávím část roku na Kypru a část roku v překrásných jižních Čechách, v Českých Budějovicích. Na Kypr jezdíme pravidelně a plánujeme se tam v brzké době kompletně přesunout i s mojí kyperskou kočkou Micinou.Tu jsem na Kypru našla v roce 2013 jako malé mňoukající kotě v křoví. Je to kočka cestovatelka. Lítá se mnou letadlem tam a zpět.

S čím pomáháš cestovatelům na Kypr?

▶ Poradím ti před cestou. Jakou oblast Kypru zvolit, doporučit hotel a poradit a zarezervovat program a zábavu. To ti na dovolené (nebo před ní) ušetří hodně času, protože ti dám ty nejlepší tipy a rady, které v průvodcích nenajdeš. Výlety a aktivity ti taky můžu rovnou zarezervovat, aby sis pak na dovolené jenom užívala a nemusela nic řešit.

Zařídím ti spolehlivé auto z půjčovny. Za jasných podmínek, bez depozitu, bez nutnosti mít kreditní kartu a bez skrytých poplatků.

▶ Vezmu tě na soukromý výlet. Když teda zrovna jsem na Kypru. A když zrovna na Kypru nejsem, doporučím ti svoji kolegyni průvodkyni.

▶ Zařídím ti šnorchlovací výlet se slovenským průvodcem. Tohle je jeden z nejlepších výletů, který na Kypru můžeš mít. Průvodce Jarda tě vezme do podmořského muzea soch a do jedné zátoky, kde občas bývají k vidění mořské želvy.

Můžeš si koupit Mého on-line Průvodce po Kypru. To je můj majstrštyk. Pravidelně ho aktualizuju pro každou novou sezónu a neustále do něj přidávám nová zajímavá místa a doporučení.

Co máš na Kypru nejvíc ráda?

A. Slunce a čisté moře.

B. Plameňáky na Solném jezeře v Larnace

C. Palmovou promenádu v Larnace

D. Frapé nebo laté se skořicí z Coffee Island

E. Dobrý řecký salát se spoustou olivového oleje, citrónovou šťávou a fetou

F. Pastu z rybích jiker Taramosalata

F. Pivo Efes na severním Kypru

A ještě poslední otázka. Mám dojem, že jsem tě viděla v televizi. Nehrála jsi v nějakém filmu?

Jasně, pár lidí mi řeklo, že jsem podobná herečce Kateřině Brožové. Haha, to možná bylo dřív. Ale v televizi jsem byla. V roce 2018 jsem s Miroslavem Donutilem točila pro Českou televizi dokument o Kypru. Jmenuje se to Vůně kyperské kuchyně.

Článek o natáčení najdeš tady na mém webu. A na všechny díly dokumentu se můžeš podívat tady v archívu České televize.

Děkuji ti za rozhovor.

Bylo mi potěšením a těším se na tebe na Kypru!

Radka Holešovská

Vaše průvodkyně po Kypru