Jak cestovat, když to nejde

Tohle jsem napsala a úplně poprvé zveřejnila  v době C-nemoci. Doufám, že až budete tenhle článek číst, bude už všechno jinak a cestovat se bude úplně opravdově.

Podle psychologa Daniela Kahnemana, nositele Nobelovy ceny, celý proces cestování probíhá víc v naší mysli než ve fyzickém těle.

5 způsobů, jak si dopřát cestovatelské zážitky, když nesmíte opustit dům

Návod využijete v době, kdy cestovat nemůžete, protože:

  • nemáte peníze
  • nemáte čas
  • nemáte energii
  • je zákaz cestování

Pracujte na svém „Seznamu přání“

Dobrý plán je základ. Pokud chcete navštívit spoustu zemí anebo máte v plánu udělat spoustu věcí, je dobré si to zapsat. Zapomeňte na seznam nákupní a udělejte si seznam cestovatelský.

Já osobně mám seznamy na všechno…

  • Seznam knih, které si chci přečíst,
  • Seznam filmů, které chci vidět
  • Seznam zážitků, které chci zkusit…

Co třeba vytvořit si seznam cestovatelských cílů a míst, která chcete v budoucnu vidět?

Jestli už nějaký seznam máte, tak ho aktualizujte. Člověk a jeho přání se s věkem a zážitky mění. Co jste chtěli navštívit loni, vás už letos neláká. Co platilo před lety, může být dneska jinak.

A jestli jste si seznam míst, která chcete vidět, nikdy neudělali, možná je čas ho začít tvořit.

Začněte plánovat další cestu

Čekání a těšení se může mít stejnou sílu zážitku jako samotná návštěva daného místa. Pamatujete si, když jste se jako děti na něco těšili? Jaké to bylo vzrůšo těšit se třeba na prázdniny u babičky nebo pionýrský tábor?

Nemůžete se ale na něco těšit, když to nemáte naplánované nebo vymyšlené. I když třeba nemůžete stanovit přesná data vaší cesty nebo si koupit letenky, začněte tím, že si uděláte cestovní plán.

Sepište si věci, které chcete vidět a místa, která chcete navštívit.

Pomůžou vám satelitní náhledy na internetu, virtuální prohlídky on-line, cestovní průvodce nebo třeba video průvodce. Nastudujte si každý detail vaší cesty dopředu.

Čím víc toho před cestou zjistíte, čím lépe se připravíte a tím lepší pak budou vaše zážitky.

A těšte se na dobu, kdy cestovat zase bude možné.

Přeneste si cestovatelské zážitky domů

Cestováním v myšlenkách můžete mysl ošálit, aniž byste udělali jediný krok za hranice. Pořiďte si dobrou knihu o cestování, mrkněte na cestopisný film v televizi, nebo film v cizím jazyce, pusťte si nějaký zahraniční program nebo hudbu. Můžete se taky (třeba přes on-line přes Skype) spojit s přáteli, kteří mají zajímavé cestovatelské zážitky.

Nechte si třeba od vašeho dědečka vyprávět, jak se cestovalo dřív. Já třeba koukám se svým mužem na fotky z jeho cest z doby, než jsme se poznali.

Vyhrabejte v domácím archívu videa z dovolené, která jste si nestihli prohlédnout. Technicky zdatnější si ať si zkusí videa a fotky upravit. A znovu si je připomenout.

Uspořádejte cestovatelskou konferenci on-line. Nechte vaše známé, ať vám povyprávějí o tom, co kdy a kde viděli a zažili.

Hospodyňky, vytáhněte kuchařky s exotickými jídly a konečně si zkuste něco cizokrajného uvařit doma.

Jinými slovy, cestování v hlavě může být stejně zábavné a vzrušující jako skutečná cesta.

Dovolte si „ztratit se“

Když budete dělat nebo sledovat něco, co jste nikdy před tím nedělali, je to nejlepší způsob, jak změnit pohled na věc. Proto je cestování a opouštění běžného rutiny tak oblíbené. Je to vlastně celá podstata cestování.

A nemusíte vystrčit z domu nos.

Já chodím každý den na nákup jinou cestou. Střídám supermarkety v okolí a každý dne jdu pár věcí nakoupit jinam.

Jako průvodkyně jsem zvyklá být pořád v pohybu. Přiznám se, že vynášení odpadků se pro mě v současné situaci stalo výletem zážitkově podobným párty  v Karibiku.

Aby mi úplně nehráblo, tak jsem se na pár hodin „ztratila v internetu“ a našla pecková videa na domácí cvičení. Jógová podložka a fitness balón se staly mými nejlepšími přáteli a denně cvičím podle videí on-line.

Naučte se něco nového

Cestování mění náš pohled na věci a život rychleji než jiné činnosti. Vzpomeňte si, jak jste po návratu z dovolené ledacos přehodnotili.

Podobně funguje i učení se něčemu novému.

Vraťte se třeba ke studiu cizího jazyka. Až se budete potit u nepravidelných sloves v angličtině, uvidíte svět v úplně jiných barvách. Učitelé jazyků jsou teď bez práce a mnozí se pustili do výuky on-line. Najít on-line lekce je hračka.

Já třeba teď začínám pronikat do editace videí a snažím se pochopit programy na jejich úpravu. Konečně na to mám čas!

Studium vám dodá úplně nový pohled na svět. Podobně jako cestování.