Jak s autem přes hranice jih a sever Kypru

Čtení na 6 minut

Možná jste v situaci, kdy jste si zaplatili super levné ubytování na severu Kypru
a pak jste zjistili, že letenky na severokyperské letiště Ercan jsou nehorázně drahé. Koupili jste si tedy letenku do Larnaky, která je na jihu, a teď řešíte, jak se do ubytování dostat.
Anebo jste úplně vynechali jakoukoliv teoretickou přípravu na cestu, nic jste si negůglili a ani by vás nenapadlo, že ostrov je nějak rozdělený a že by s přejezdem hranice mohl být nějaký problém.

Anebo jste ubytovaní v hotelu na jihu a chtěli byste se jet podívat na sever.
Anebo naopak bydlíte v apartmánu na severu a láká vás výlet na jižní stranu.
Anebo si říkáte, že když už jste na Kypru, tak si půjčíte auto a objedete si ostrov celý. Jih, sever, západ i východ. Třeba tak, jak vidíte na obrázku níže. Je mi líto, ale takhle to neobjedete. Hned vám vysvětlím proč.

Nebudu se tady pouštět do vysvětlování na téma proč je Kypr rozdělen
a co se tenkrát v roce 1974 stalo. Na to si někdy zajdeme na kafe nebo si to povíme na výletě. Nebo o tom napíšu jiný článek. Vezmu to ve zkratce.

V roce 1974 proběhla turecká invaze. Kypr byl rozdělen.
V roce 1983 na severu vznikla Severokyperská turecká republika. Tu uznává pouze Turecko. Ostatní státy světa, včetně České republiky a Slovenska, považují tento státní útvar za nelegální (rozuměj, někdo někomu sebral kus území, aby si tam vytvořil svůj stát). Pro zjednodušení a abych vám zbytečně nemotala hlavu, budu v tomto článku používat termíny jižní a severní Kypr.

Pro ještě větší zjednodušení
(i když to není politicky správně) se mezi cestovateli a v médiích často používá termín „řecká část“ nebo „turecká část“. Taky můžete zaslechnout nebo si někde přečíst o řeckém nebo tureckém Kypru.
Mimochodem, za tohle, co tady píšu, už mi Kypřani nejspíš utrhnou hlavu, protože ta část, co jim vzali Turci, je prostě část okupovaná. Ale o tom jinde a jindy.

PRAVIDLA PŘEJEZDU MEZI SEVEREM A JIHEM KYPRU

Z Jihu na Sever autem z jižní půjčovny
Ve smlouvě mezi vámi a jižní půjčovnou se většinou píše, že s autem půjčeným na jihu nepojedete na sever, do Severokyperské turecké republiky. Jak už víme, tento státní útvar uznává pouze Turecko. Je to tedy značné riziko. Pokud to ale přesto chcete risknout, tak vězte, že pro přejezd autem z jihu na sever vám stačí (pokud jste občany EU) občanka nebo cestovní pas. Vezměte si i „papíry k autu“, které jste dostali v půjčovně.

Pas/občanku na pasové kontrole oskenují a hned vám jej vrátí.
Žádné razítko do pasu nedávají. Nezapomeňte pas/občanku předložit při cestě tam i zpátky. I když vás jižní půjčovna v cestě autem na sever zastavit nemůže, buďte na severu maximálně opatrní. Pokud si nechcete komplikovat život, raději půjčovně o své cestě na sever neříkejte a doufejte, že všechno dobře dopadne. Znovu ale opakuji, že je to risk.

Na hranici si musíte koupit pojistku pro vaše auto.
Stojí 20 EUR, platí se hotově a máte ji na 3 dny. Pojistku (papír A4) si pečlivě uložte a předložte ji společně s pasem/občankou na pasové kontrole při vstupu na sever. Pojistka ale funguje pouze jako Povinné ručení. Nechrání tedy vás, ale pouze řidiče, kterým byste na severu způsobili škodu VY. Jste tak na severu zodpovědní za veškeré škody a případný odtah auta zpět na jih. Níže na obrázku vidíte ceník pojištění pro různé druhy vozidel a časové období.

Z maléru vás “nevyseká” ani ambasáda ČR v Nikósii,
protože Česká republika Severokyperskou tureckou republiku neuznává. Na obrázku je kompletní ceník „pojištění“, které si na hranici můžete koupit. Pokud se přeci jen rozhodnete zariskovat a s jižním autem na sever vyrazit, jezděte maximálně opatrně! Na severu jsou na silnicích všude kamery měřící rychlost a pokuty můžou být nepříjemné. Je pravděpodobné, že vám je naúčtují hned na přechodu zpátky na jih. A když ne při návratu, tak příště. Nebojte, oni si vás najdou.

Tady je mapa přejezdů mezi severem a jihem

Ze severu na jih autem ze severní půjčovny
TOHLE NELZE VŮBEC! S autem půjčeným na severu teoreticky přejet hranici na jih můžete. Potřebujete však mít souhlas severní půjčovny s tím, že si na hranici můžete zakoupit pojistku pro jih. Takové povolení vám ale severní půjčovna nevydá. Prakticky je tedy přejezd ze severu na jih autem ze severní půjčovny nemožný.

Co mají dělat ti, co přiletí do Larnaky (na jihu) a mají ubytování na severu?
Možnost 1 je vzít si taxi. Před letištní halou v Larnace jich stojí celá řada, stačí si vybrat. Ne všichni ale jsou ochotni jet na sever. Zeptejte se taxikáře, jestli vás na sever vezme a dohodněte si cenu předem. Z Larnaky třeba do Iskele nebo do Bafry na severu vás jedna cesta velkým taxíkem pro celou rodinu vyjde asi na 160 euro (= asi 4000 Kč).

Možnost 2 je zkusit se zeptat majitele severního ubytování,
jestli by pro vás zařídil transfer z letiště v Larnace. Někteří severní pronajímatelé pro vás mohou poslat taxi ze severu.

Dobrá zpráva na konec:
Kdo je na jihu ostrova, rád by se podíval na sever a nechce řešit auto, politiku ani hranice, ať jede na organizovaný výlet s průvodcem. Budete potřebovat jen občanku nebo pas. Ano, pustí vás tam jako občany EU na občanský průkaz.

Na výletě č. 1 vám ukážeme hlavní město Nikósii, opatství Bellapais a město Kyrenia s pevností a Muzeem lodního vraku.

Na výletě č. 3 se podíváte do Famagusty, Města duchů, do archeologického naleziště Salamis a do kláštera sv. Barnabáše. Vemte si plavky, na výletě je i koupání. Jsou to samá krásná místa, bude se vám tam líbit. Jen upřesním, že autobusové výlety ze severu na jih nemáme žádné. Výlety v nabídce jsou jen z jihu na sever.