Karob - 7 faktů, o kterých jste nevěděli
1) Není to strom, je to luštěnina
Rohovník obecný (Ceratonia siliqua) je stálezelený strom z čeledi bobovitých. Na Kypru kvete od září do listopadu. Plody můžete sklízet od srpna do září. Je to samozřejmě strom, ale jeho plody připomínají velké fazolové lusky.
No uznejte sami:
2) Osli vás budou milovat
Až půjdete na oslí farmu nebo do velbloudího parku, přibalte si pár karobových lusků. Osli, velbloudi a jiná hospodářská zvířata se po nich můžou doslova utlouct. Když jim lusk nabídnete, s chutí si na něm smlsnou.
3) Sirupem to nekončí
Karobu se někdy říká „černé zlato Kypru“. Zralé lusky mají tmavě hnědou barvu a vyrábějí se z nich samé dobré věci.
Karobový sirup lze použít jako sladidlo do kávy nebo čaje. Protože karob neobsahuje cukr, můžou ho i diabetici.
Karobová pasta připomíná Nutellu a nahradí čokoládu nebo čokoládový krém. Dá se namazat třeba na palačinky nebo lívance.
Co třeba letní karobová limonáda? Karobový sirup (podobně jako klasický sirup) dolijete ve sklenici vodou, přidáte trochu citrónové šťávy a led.
Karobový prášek zkuste zalít teplým nebo studeným mlékem. Vznikne nápoj podobný kakau. Je ale zdravější, protože neobsahuje kakaový tuk ani sodík.
Je to osvěžující a navíc zdravé (viz bod 7)
Na Kypru se sirupem polévá tradiční sýr Anari (připomíná měkký tvaroh nebo Ricottu). Kyperské děti to milují.
Zralé karobové lusky se na Kypru prodávají v supermarketech v oddělení ovoce a zeleniny. Na podzim se hnědé lusky podávají v kyperských tavernách jako dezert.
Budete potřebovat dobré zuby, abyste lusk ukousli. Semínka, co jsou uvnitř, nejsou jedlá.
Semínka si schovejte. Budou se vám hodit na vážení rodinného zlata (viz bod 6).
Zbyde vám mírně sladká karobová hmota s trochou husté sladké šťávy na průřezu. Mlsání je to zdravé a vaši figuru neohrožující.
4) O karobu se píše v Bibli
Karobovému stromu se říká Rohovník obecný nebo taky svatojánský chleba.
Proč svatojánský? Svatý Jan Křtitel se údajně těmito sladkými lusky živil, když dlouho pobýval na poušti. Součástí jeho „diety“ byly prý i luční kobylky. Odkud bral v poušti kobylky se mi zjistit nepodařilo
Za domov karobových lusků je původně považována Sýrie.
A karobové stromy se pěstují v celé oblasti Středozemního moře.
5) Kypr je v Karobové TOP 10
Kypr patří do první desítky karobových pěstitelů a výrobců dobrot z karobu. Kromě Kypru můžete karobové lusky sklízet třeba ještě ve Španělsku, Itálii, Portugalsku, Řecku, Maroku, Turecku, Libanonu a Izraeli.
Načervenalé dřevo stromu se dá použít na topení nebo na výrobu nábytku.
Hádejte, kdo je největším nepřítelem těchto stromů? Představte si, že myši. S oblibou na stromy šplhají a pochutnávají si na jejich větvích. Ty pak schnou a plodů je málo.
6) Zvažte si doma zlato
V každém karobovém lusku jsou malá semínka, která se nejedí. Kdybyste semínka zvážili, zjistili byste, že mají přibližně stejnou hmotnost.
V minulosti se semínka používala při vážení zlata a drahých kamenů. Semínek bylo dost a byla běžně dostupná. Obchodníci je používali k porovnávání hmotnosti.
Z názvu stromu (Ceratonia latinsky, carob anglicky, charoupi řecky) vznikl název jednotky kvality a hmotnosti zlata a drahých kamenů KARÁT. Jeden karát má hmotnost 0,2 g.
7) Proč to jíst aneb karobová pozitiva
Cokoliv z karobu obsahuje vitamíny skupiny B, hodně vápníku, hořčík a draslík, a taky stopové prvky – železo, mangan, chrom a měď.
Karobové výrobky pomáhají jako prevence proti osteoporóze, protože zásobují kosti vápníkem (1 lžíce karobového prášku má 2x víc vápníku než stejné množství kakaa).
Snižují hladinu cholesterolu, pomáhají při průjmu a celkově zlepšují imunitu.
Dětem na Kypru se karobový sirup podává jako podpůrný prostředek při angíně nebo bolesti v krku.