Kypr únor počasí

„Na Kypr v únoru? A co bysme tam jako dělali?“

I když je únor jeden z nejstudenějších měsíců kyperského kalendáře, obvykle se vydaří. Je většinou slunečno a něco kolem 18 stupňů. Na koupáni v moři to ale moc nebude, voda je totiž fakt studená.

Mám pro vás 3 tipy, co na Kypru v únoru můžete vyzkoušet, a co jindy než v zimě na ostrově nezažijete.

„Tsiknopempti“ čili Kouřový čtvrtek (20. únor 2025)

V překladu „Kouřový čtvrtek“, „den vůně spáleného masa“. Zní to jako z hororu, ale není se čeho bát. Naopak, jestli máte rádi grilované maso, pečené maso, kotlety, vepřové, pečená kuřata, prostě jste „masorádi“ tak je Kouřový čtvrtek ten správný den pro vás.

Tsiknopempti se slaví 11 dní před začátkem pravoslavného předvelikonočního půstu.

Když se Kypřana zeptáte, co bude na „Kouřový čtvrtek“ dělat, řekne vám, že bude doma nebo u známých či přátel dělat barbeque, grilovat maso, nebo prostě dělat Souvla. Slovo Souvla znamená v překladu rožeň.

Jestli vás na Kypru někdy pozvou na Souvla, určitě jděte. Bude se grilovat nejčastěji vepřové, jehněčí nebo kuřecí.

Při přípravě se používá tymián, česnek, sůl a pepř, olivový olej a citrónová šťáva. V některých receptech se maso polévá při pečení bílým vínem nebo marinuje v červeném víně.

Už se vám sbíhají sliny?

Grilování a pečení masa na Kouřový čtvrtek se děje převážně venku, třeba na dvorku nebo na zahrádce. Ulicemi se šíří vůně pečeného a grilovaných masa, a vzduch je prosycen kouřem. Proto se tomu dni říká Kouřový čtvrtek.

Je to jeden z posledních dní, kdy si Kypřané před Velikonoci mohou dát maso. Za pár dní totiž začne 50 denní půst, kdy maso a další živočišné produkty nebudou dovoleny.

Karneval (20. únor -2. březen 2025)

Karneval se na Kypru koná už víc než sto let ve všech velkých městech, ale největší tradici má  v Limassolu.

Král a Královna Karnevalu společně se svým doprovodem vstoupí do města a  Karneval oficiálně zahájí. Spolu  s nimi dorazí starosta města, pracovníci magistrátu a spousta dalších důležitých lidí. Uvidíte mažoretky, tanečnice, bubeníky a hudební soubory.

Média informují, kde a v kolik Karneval začíná, aby si všichni mohli připravit svoji masku a zúčastnit se. Celý ten karnevalový  byznis, prodej masek,  kostýmů a barviček na obličej, začíná v obchodech už pár týdnů před Karnevalem. Je načase se přestat brát vážně, vybrat si svoji novou identitu a vyrazit do  karnevalového reje.

V maskách se bude chodit i mimo hlavní karnevalové dění. Není výjimkou, že potkáte děti v maskách v supermarketu nebo mládež v karnevalových kostýmech večer v baru.

Kyperské děti jsou z karnevalového období nadšené tak, že by nejradši v kostýmech chodily i do školy. Ve školách pro ně proto organizují menší školní karnevaly a mimo to si děti mohou na vyučování vzít si na sebe nějakou karnevalovou drobnost, třeba obří brýle nebo veselou čapku. 

V poslední den Karnevalu proběhne monumentální Karnevalová Fiesta a Karneval je oficiálně ukončen.

„Kathara Deftera“ neboli Green Monday (3. březen 2025)

Česky Zelené, Čisté pondělí anebo Popeleční pondělí (analogií tohoto svátku je v západní církvi Popeleční středa). 

Začíná 50 denní Velký půst před pravoslavnými Velikonocemi. Během půstu se nesmí jíst maso, sýry, vejce nebo olej.

Půst odstartujeme VELKÝM ZELENÝM PIKNIKEM v přírodě!

Piknikové menu na Zelené pondělí

Všechno musí být co nejvíc zelené a vegetariánské. Oblíbené jsou černé olivy, zelené olivy s drceným  koriandrem a česnekem, anebo zelené olivy naložené v octě.

Doma se upečou nebo v pekárně nakoupí různé druhy chleba, který neobsahují vejce. Na výběr máte třeba chleba olivový nebo sezamový.

Tradičně se kupuje chléb Lagana, který připomíná italskou focacciu.

Když máte chuť na něco sladkého, můžete si dát koláč tahinopita, ve kterém je sezam, koření a cukr.

Mým sladkým favoritem je chalva. 

Prodává se s různými příchutěmi. Třeba s kakaem, čokoládou, oříšky, pistáciemi nebo vanilkou. Po zbytek roku chalvu  nekupuju, ale na Zelené pondělí a v době půstu fakt neodolám. Nejradši mám čokoládovou.

Mnozí sladkomilové se na Zelené pondělí cpou koláči připravovanými bez vajec. Mažou si je domácí marmeládou nebo džemem. Oblíbený a v době půstu dovolený je i karobový sirup.

Dalšími lahůdkami, které si na Zelený piknik smíte dopřát, je tahinosalata (hustá béžová pasta ze sezamu, česneku a citrónové šťávy) nebo taramosalata (růžová pasta z rybích jiker – na obrázku).

Oblíbená je i nakládaná zelenina – rajčata, květák, nebo syrové artyčoky. Můžete si k tomu přidat třeba  brambory nebo vařenou červenou řepu.

Zdá se vám to fádní? Ale vůbec ne! Stačí přidat trochu soli, pokapat citrónovou šťávou, a je to vynikající!

Kromě zeleniny jsou na Zelené pondělí dovolené chobotničky,  kalamáry nebo maso sépie.

Jestli to v únoru na Kypr nestihnete, podívejte se Jak je na Kypru v březnu

A jestli už teď plánujete dovolenou na Kypru a nechcete se s tím moc párat, může se vám hodit Konzultace se mnou 

Během konzultace vám poradím s rezervací letenek a s ubytováním. Zařídím pro vás výlety autobusem nebo lodí, šnorchlování a další zábavu na ostrově. Najdu pro vás spolehlivé auto z půjčovny. 

Chcete si to radši poslechnout?