Pafos co navštívit aneb 7 míst, která musíte vidět

Víte, že celé město Pafos je od roku 1980 na seznamu památek UNESCO? Navíc je to bývalé hlavní město Kypru, a tak není divu, že památek tu je požehnaně.

Milovníkům kultury a historie se rozhodně vyplatí trávit v místních hotelech celou svoji dovolenou. Budete tak mít všechny památky hezky po ruce. Následující zajímavá místa navíc hravě obejdete pěšky nebo si k nim zajedete místním autobusem.

Kam se v Pafosu vydat ?

Římské podlahové mozaiky

“Kdo neviděl mozaiky v Pafosu, ten jako by na Kypru ani nebyl.”

Přímo v centru Pafosu, hned vedle přístavu, najdete rozsáhlý archeologický areál s římskými podlahovými mozaikami. Samotné bohaté římské domy se nedochovaly, ale překvapivě barevnéprecizně vypracované mozaiky, kterými si bohatí Římané nechávali zdobit svoje podlahy, jsou tu k vidění dodnes. Navíc se jedná o jedny z nejlépe dochovaných mozaiek v Evropě.

Na mozaikách jsou zobrazeny výjevy z řecké mytologie, květinové motivy, obrázky zvířat anebo geometrické obrazce.

Prohlédnout si můžete mozaiky ve třech bývalých římských domech, ze kterých prakticky zbyly jen podlahové mozaiky. Čeká vás Dionýsův dům, Théseův důmAionův dům. Když se budete dobře dívat, najdete v Théseově domě nádhernou kruhovitou mozaiku zobrazující Théseův boj s Minotaurem v krétském labyrintu.

Théseův souboj s Minotaurem v labyrintu

Mozaikové dílky byly vyráběny z místního kamene a na některé barevnější části byly použity i kousky skla.

V mozaikovém areálu dále můžete navštívit:

Odeon

Tohle malé půlkruhové divadlo bylo postaveno ve 2. století z pískovce a používalo se pro recitační a hudební představení snad až do 5. století. Je dokonale zrestaurované a shora lze pořídit pěkné fotky. Vyzkoušejte si tady akustiku a užijte si posezení jako diváci ze starého Říma.

Odeon

Anebo se vydejte ke zřícenině hradu…

Saranda Kolones

Název zříceniny tohoto hradu lze přeložit jako „Čtyřicet sloupů“. Když byly římské domy rozbořeny a zničeny zemětřesením, 40 mramorových sloupů z nich bylo použito na stavbu středověkého hradu Saranda Kolones. Postavila jej středověká dynastie Lousignanů na začátku 13. století a vznikl nejspíš na místě byzantské stavby. Ani tenhle hrad už ale není kompletní. Vlastně z něj zbylo jen pár oblouků, sloupů a kamenů, které svědčí o tom, že až do zemětřesení v roce 1222 tady nějaký velkolepý středověký hrad opravdu byl.

Info cedule u zříceniny hradu

Vstupné do archeologického areálu, kde jsou všechny výše uvedené památky pěkně pohromadě, stojí 4,50 EUR/osobu.

Sloup apoštola Pavla – stopa zrodu křesťanství

Po Římanech nám v Pafosu zbyl i jeden zajímavý sloup. U něj byl v 1. století n. l. bičován apoštol Pavel za to, že šířil křesťanství. Sloupů na tomhle místě mimochodem uvidíte spoustu. Většina sloupů je ale částí ruin bývalé největší raně křesťanské baziliky na Kypru.

Sloup apoštola Pavla tak musí člověk trochu „pohledat“ Vypadá totiž úplně nenápadně, a kdyby u něj nebyla malá cedulka, tak jej většina turistů ani nenajde.

Sloup s cedulkou je ten pravý
Bazilika

Vstup ke Sloupu apoštola Pavla i k bazilice je zdarma.

Katakomby sv. Solomony

Původně podzemní kaple je pojmenována podle jisté světice Solomony. Podle jedné z legend tato žena zahynula i se svými sedmi syny při pronásledování Židů ve 2. stol. n. l.

Turisty ještě před vchodem do katakomb nejvíc zaujme velký strom, celý ověšený kousky látky. Takových stromů uvidíte na Kypru víc. Lidé na ně věší roztrhaná trička, kapesníky a kdo ví, co ještě. My jsme tady dokonce s turisty viděli pověšené tenisky a dokonce i podprsenku… Lidé věří, že pověšením kusu látky na strom, se splní jakékoliv přání.

Původní verze pověsti byla ale taková, že kdo namočí kapesník do pramene vody v katakombách (radši to nezkoušejte se tam dostat, jde to poněkud ztuha) a přiloží jej na oči, vyléčí se mu jeho oční problémy. Strom je skvělou ukázkou toho, jak se pověsti někdy vyvinou a stanou se z nich turistické atrakce.

Dole v katakombách najdete pár ikon a možná i svíčky, které zde křesťané nechávají.

Dávejte tady pozor na nohy, ať po ochozených schůdcích vedoucích dolů do katakomb nesklouznete. Místo není v příliš dobrém technickém stavu a navíc tu není žádný hlídač, který by se o případné zraněné turisty postaral.

Do katakomb svaté Solomony se žádné vstupné neplatí.

Královské hrobky – působivé „díry v zemi“

Říká se jim sice Královské, ale ve skutečnosti se zde nepohřbívali králové, ale významní a bohatí občané Pafosu se svými rodinami. Jsou vyhloubeny přímo ve skále a připomínají hrobky z helénistické doby v egyptské Alexandrii.

Na plánku u vchodu zjistíte, že každá hrobka má svoje číslo. Do každé z nich se dostanete po schůdcích. Uvnitř hrobky je malý prostor, kde se odehrávaly pohřební rituály. Nechybí ani kámen, který fungoval jako oltář. Kolem prostranství najdete výklenky, ve kterých byli pohřbíváni zemřelí společně se svými šperkycennými věcmi.

Žádné poklady zde ale už nenajdete. Všechno bylo v minulosti rozkradeno „amatérskými archeology“ nebo hledači pokladů. Pokud nějaké nálezy zbyly, byly odvezeny do místních muzeí.

Královské hrobky

Vstupné na Královské hrobky stojí 2,50 EUR/osobu.

Hrad v přístavu

Původně fungoval jako byzantská pevnost a měl chránit přístav. Později hrad rozbořili Benátčané, protože jej nedokázali ubránit před blížícími se Osmany. Asi se jim víc vyplatilo hrad zbořit, než se o něj starat.

Osmanům, kteří přišli po Benátčanech, se ale pozice hradu líbila, a tak hrad znovu postavili a výrazně zpevnili.

Nápis nad vchodem do pevnosti říká, že to byl právě turecký guvernér Ahmed Paša, který se o obnovu pevnosti v 16. století zasloužil.

V době britské nadvlády byl v pevnosti sklad soli a v roce 1935 se konečně stala chráněnou historickou památkou.

Stojí za to vystoupat až na střechu pevnosti a zažít dechberoucí výhled na celý přístav.

Pevnost v Pafosu

Vstupné stojí 2,50 EUR/osobu

Jak se tam dostat?

  • Pěšky nebo autobusem přímo od vašeho hotelu v Pafosu.
  • Jízdné stojí 1,50 EUR/ osobu/1 jízda. Lístek se kupuje u řidiče při nástupu do autobusu.
  • Pokud plánujete jezdit po Pafosu autobusem celý den, kupte si ráno v prvním spoji u řidiče celodenní lístek za 5 EUR/osobu. Vyplatí se to.

Fotky: Radka Holešovská, Judith Effenberk

Radka Holešovská
Jsem průvodkyně po Kypru a o ostrově vím téměř všechno. Provedu vás po historických místech, ukážu vám krásy kyperské přírody a seznámím vás se životem místních obyvatel. Se mnou poznáte Kypr líp než s cestovkou.
Komentáře